خانه / بهاره ارشد ریاحی

بهاره ارشد ریاحی

جادوی قصه‌گویی

در به‌هم‌رسیدن در میانسی یک روز از صبح تا شب با نوجوانی روستایی همراه می‌شویم. برادر ناتنی این نوجوان از سوی مأموران شاه تحت تعقیب است. نوجوان داستان باید قبل از رسیدن مأموران به برادرش، زکریا، و دوستان او خبر بدهد که دنبالشان هستند و آن‌ها را نجات دهد. ما در این راه با او هستیم، در تعقیب و گریزهای فراوان، مشکلات و بن‌بست‌ها و در این بین، گذشته‌ی او را می‌بینیم و حوادثی که پیش از این برای او، برادرش و دوستان وی پیش آمده است.

ادامه نوشته »

سخن دبیر پرونده

به‌تازگی چاپ ششم رمان شب ممکن، نوشته‌ی محمدحسن شهسواری، به همت نشر چشمه به بازار نشر عرضه شده است. با وجود گذشت هشت سال از اولین نوبت چاپ این رمان ۱۶۰صفحه‌ای، هنوز از آن به منزله‌ی یکی از دقیق‌ترین رمان‌های مهندسی‌شده و نمونه‌ی قابل‌دفاع آثار داستانی پست‌مدرن در زبان فارسی یاد می‌شود.

ادامه نوشته »

پنج روایت معتبر از نسبیت حقیقت

اولین سؤالی که بعد از خواندن آخرین کلمه‌ی شب ممکن و بستن کتاب به ذهنم رسید این بود که کدام واقعیت در ذهن نویسنده حقیقت اصلی بوده. اصلاً حقیقتی بوده؟ یا شاید بهتر باشد بگویم بین همه‌ی روایت‌های تخیلی نویسنده، کدام تخیل نزدیک‌تر است به تخیل نویسنده؟ مسلماً آنچه در همه‌ی داستان‌های بی‌فرجام رمان به‌چشم می‌خورد عدم قطعیت است.

ادامه نوشته »