خانه / یادداشت / خبرخونی ۶/ از فرمانده نیروی هوایی نویسندگان جناب رضا امیرخانی به ؟

خبرخونی ۶/ از فرمانده نیروی هوایی نویسندگان جناب رضا امیرخانی به ؟

موضوع: انتصاب و انهدام حکم چند مدیر فرهنگی جوان

خبرخونی این هفته به امیرخانی پرداخته است و به همایش مالکیت معنوی در ییلاق قمصر و محمد ترکاشوند و امیری اسفندقه.

یک. «متن تازه رضا امیرخانی یک نکته جالب دارد. این‌بار امیرخانی به نقد کسانی پرداخته است که حداکثر هم‌سن خودش هستند؛ مثل جوانانی که دیروز سفارت آمریکا و امروز سفارت عربستان را تسخیر کرده‌اند. برخی از هم‌سن‌وسال‌ها و هم‌ریش‌های رضا امیرخانی که به نقد کشیده‌ شده‌اند عبارت‌اند از: شبکه افق، اوج، عمّاریّون، شهرستان ادب، سوره مهر حال حاضر، مدیران جوان تلویزیون، مجمع ناشران انقلاب اسلامی و (به طور غیرِ مستقیم) باغ کتاب. باخبریم که به تازگی نماینده‌های رهبر در سازمان تبلیغات و دانشگاه‌ها منتصب شده‌اند که آن‌ها هم هر دو دهه ۵۰‌ای هستند؛ آیا امیرخانی از بیم و امید نسل جدید مدیران فرهنگی کشور سخن می‌گوید؟ او به طنز به عنوان فرمانده نیروی هوایی نویسنده‌ها در وزارت ارشاد سخن گفت، هرچند «رضا» خود بهتر می‌داند که حکم هر فرمانده نیرو (ناجا، نزاجا، نداجا، قدس، نهاجا و…) را هم رهبر صادر می‌کند.»

دو. حجت‌الاسلام محمد ترکاشوند، نویسندهٔ رمان «همیشه دختر»، در گفتگو با فارس گفت: «آنچه در کتاب «همیشه دختر» دنبال می شود روایت حس و حال چند دختر مجرد در یک سفر زیارتی است. راوی به اقتضای ذهن‌اش که درگیر رنج‌های دخترانه خود است با افراد مختلفی مواجه می‌شود و گاهی از کنار آنها عبور می‌کند. همیشه لازم نیست در داستان به یک شخصیت برسیم. بلکه گاهی هدف داستان با یک تیپ تأمین می‌شود.» و در جواب سؤالی مبنی بر این‌که آیا داستان می‌تواند مشکلات بشر را مرتفع کند، گفت: «ما فرزندان حلال‌زاده سلطنت و استبدادی هفت هزار ساله هستیم. ما از دل تاریخ‌مان با سزارین خارج نشده‌ایم. کاملا طبیعی این‌طوری شده‌ایم. هزاران سال است اگر اندیشه‌ای یا دغدغه‌ای داشته‌ایم، ابزاری جز فرمان و فتوا برای انتقالش نداشته‌ایم.»

سه. همایش «مالکیت معنوی؛ گفته‌ها و ناگفته‌ها» در ییلاق قمصر کاشان برگزار شد. در نشست سوم همایش «حق مالکیت؛ گفته‌ها و ناگفته‌ها» که با نویسندگان، مترجمان و ویراستاران برگزار شد، امیرحسین چهلتن گفت: «سیاست‌هایی وجود دارد که این انزوا را تشدید می‌کند. از سوی دیگر ما با جریان‌های موازی تقلبی روبه‌رو هستیم که می‌خواهند… تمام این دکان‌ها مانند خانه کتاب، باغ کتاب و… که درست شده‌اند، همه بازی است و فکر می‌کنند که وارد شدن به بازار جهانی کتاب هم با رانت شدنی است.» آبتین گلکار، مترجم ادبیات روس، ضمن بیان بُعد اخلاقی رعایت کپی‌رایت، درباره‌ی مزیت‌های حرفه‌ای ورود به این عرصه گفت: «وقتی ناشر این حق را بخرد، زمان بیشتری برای ترجمه در اختیار دارد و امکان ارائه ترجمه بهتر نیز وجود خواهد داشت.» حسین سناپور، شاملو، ساعدی و دریابندری را مخالف کپی رایت خواند و گفت: «ما از مخالفت بزرگان‌مان به این جا رسیدیم که سمینار تشکیل می‌دهیم و پیگیری می‌کنیم.» او در ادامه با تشریح فضای سیاسی پیش از انقلاب گفت: «نویسندگانی مانند شاملو و ساعدی مشکلی در برخورد با ناشران نداشتند و با این حجم از نقض قانون‌ها روبه‌رو نشده بودند؛ مثلا کتاب‌های صوتی و الکترونیکی.» او گفت کپی رایت باعث کاهش تعداد عناوین چاپ شده می‌شود و این امر باعث می‌شود مترجمان و ناشران بد از عرصه خارج شوند.

چهار. مرتضی امیری اسفندقه با حکم سیدمحمد حسین حجازی، مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد، رییس شورای سیاست‌گذاری خانه‌ی شعر و ادبیات تهران شد.

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *