خانه / یادداشت / خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و مراسم رونمایی کتاب «هفته چهل و چند» و اظهارات سید مهدی شجاعی و مصاحبه قزلی با مهر و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ. 

یک. عبدالجبار کاکایی در اینستاگرام نوشت «راه روشن نجات موسیقی از شرایط کنونی تفکیک نظارت محتوایی و فنی از هم در دو شورای متفاوت و پاسخگو بودن هر دو شورا به رسانه‌ها است.» کاکایی این حرف‌ها را به بهانهٔ خداحافظی محمدعلی بهمنی از شورای ترانه بیان کرده است. بهمنی در اینستاگرام اعلام کرده بود برای این‌که دیگر «مزاحم ترانه‌های ضعیف» نباشد، از ریاست شورای ترانه کناره‌گیری می‌کند. او همچنین اشاره کرده است که شش ماه است که کارشناسان شورا حقوقی دریافت نکرده‌اند، هرچند این امر علت کناره‌گیری استاد بهمنی نیست.
دو. رونمایی کتاب «هفتهٔ چهل و چند» شامل ۲۰ روایت از مادرانگی برگزار شد. در این نشست نویسندگان، مادران روایت‌گر، به همراه فرزندان‌شان حضور داشتند و فضای جلسه صمیمی و مادر و فرزندی بود. این حضور کودکان در کنار مادران، برای مخاطبان این برنامه جالب توجه بوده و در فضای مجازی مورد استقبال واقع شده است. کاربری توئیت کرد که همین دست اقدامات می‌تواند فضای ضد مادران یا به قول خودش «زنان بچه‌دار درگیر روزمرگی سطحی» را بشکند.
سه. سیدمهدی شجاعی گفت سیاست‌گذاران فرهنگی کشور دوست ندارند مردم کتاب بخوانند و آگاه شوند. «بسیاری از مسائل را پیش پای مردم ایجاد کنند تا دغدغه فرهنگ محو شود.» در این گفتگو که تسنیم کار کرده است، مصداقی برای این مسائل بیان نشده است. شجاعی از روحانی و انفعال‌اش در قضییهٔ دلار انتقاد کرد. پارگراف آخر این گفتگو خیلی روشن و صریح است و کمی بعید بود از تسنیم : «الان مسئله ما مسئله کتاب نیست‌، جهت‌گیری این است که مردم هر چه بیشتر بفهمند، بهتر مطالبه دارند. بهتر این است که راه‌های آگاهی مردم را ببندیم، این حرکت‌ها موفق نخواهد بود ولی در کوتاه مدت جواب می‌دهد، این آتش زیر خاکستر است،‌ ما وقتی برای شعور یک ملت محدودیت ایجاد می‌کنیم و می‌گوییم باید کتابی را بخوانی که من می‌گویم، فیلمی را ببینی که من می‌گویم، اینکه اقلیتی برای جامعه فرهیخته تصمیم بگیرد دوام نمی‌آورد و زیان می‌کنیم.»

چهار. مهر با مهدی قزلی، گفتگو کرده است. تیتر این است : «همه مقدرات ادبیات دست من نیست/بدنه ارشاد با ما مسئله دارد.» قزلی توئیت کرد: «امام خمینی فرمود اگر تیتر با واقع مطلب مخالف باشد، مانند غش در معامله است.»

پنج. مرتضی سرهنگی، که نامش در هیئت علمی جایزهٔ جلال امسال هم به چشم می‌خورد، در کارگاهی دربارهٔ تکنیک‌های مصاحبه، که در اصفهان برگزار شد، گفته است: «در جنگ پای انسان در میان است و تا آنجا که می‌توانیم باید جنگ را لطیف ببینیم. ما در اینجا با علوم انسانی سر و کار داریم و علوم انسانی شناور و شکل‌پذیر است و قانون کلی ندارد و ادبیات است که قیمت تمام شده جنگ را نشان می‌دهد.»

همچنین ببینید

جستار بخوانیم/ کافکا در کرانه: پورتال رؤیا و واقعیت

به بهانه نامزد شدن موراکامی در نوبل ادبیات ۲۰۱۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *