خانه / روایت / مستندنگاری صریح و پیدا

مستندنگاری صریح و پیدا

الفیا یک مجله‌ی ادبی اینترنتی است و سردبیر آن ابراهیم اکبری دیزگاه. اگر سرآشپز را ابراهیم بنامیم، من ــ که یکی از آشپزهای این مطبخ فرهنگی هستم ــ مستندنگاری را پیشنهاد ویژه‌ی ابراهیم و خودم می‌دانم. تنها جایی از نشریه که بر مطلب خلاقه‌ی تولیدی استوار است، نه آن‌که نقد یا مرور کتاب یا ضد یادداشت یا نوشته‌های ترویجی در آن یافت «می»نشود، بلکه اصلِ کار ما تولید اثر خلاقه‌ی ادبی در مستندنگاری است.

در مستندنگاری می‌توانید ایران را به‌روایت بخوانید و از نظر بگذرانید. می‌کوشیم از همه‌ی اتفاق‌های ایران فرهنگی و ایران امروز روایتِ مستندِ ادبی ارائه دهیم. با این عینک به تماشای وطن بنشینیم و از این گذرگاه به فکر روایت ایرانی از ادبیات باشیم. مستندنگاری، در یک کشور پُرافت‌وخیز و «پرحادثه»، راه میان‌بُر خلق ادبیات است و رمان. این راه میان‌بر، مشحون از روایت، ادبیات تازه‌ای را می‌سازد که هم ایرانی است، هم قابل عرضه به فرنگ. بر عکسِ روایت‌های ناسالمی است که فرنگی است و به‌زور می‌خواهد به خوردِ ایرانی‌ها داده شود. این روایت‌ها، که ممکن است دینی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی یا هر جور دیگری باشد، با زبانی راویانه و سبکی ادبی به مخاطب عرضه می‌شود؛ زبان دارد و لحن و اتفاق، درام. چه بسا از برهم‌کنش این تکنیک‌های روایی فرم پدید آید و هم‌زمان با آن، محتوا جرقه بزند و شرری به‌پا کند.

می‌خواهیم ماحصلِ این روایتْ شررانگیز باشد و گوینده گوینده‌ی پیدا. مستندنگاری الفیا بر گفتنِ ادبیِ صریح و گویا استوار است و البته پیدا. اگر در پی گوینده‌ی پیدا هستید، حکایت زیر را بخوانید:

گویند پس از استالینِ مخوف، خروشچف در جلسه‌ای بین کمونیست‌ها شروع کرد به کوبیدن دوره‌ی استالین و بیان جنایت‌های آن. به‌ناگاه کسی از میان جمع، در اعتراض به این‌که چرا خروشچف در دوره‌های قبلی سکوت کرده و تازه زبان باز کرده است، فریاد کشید: «شما آن موقع کجا بودید؟» همهمه همه‌گیر شد. خروشچف جمع را ساکت کرد و تأملی. همه که ساکت شدند، گفت: «کی بود این حرف را زد؟» هیچ کس پاسخ نگفت. خروشچف تکرار کرد: «کی بود این حرف را زد؟» باز از کسی صدایی درنیامد. خروشچف گفت: «رفیق، من آن روز آن‌جایی بودم که شما الآن هستی».

همچنین ببینید

داستان خون خدا/ هشتم؛ صلابت زینب در برابر حاکم جائر

خانم خدیجه آقایی از حضرت زینب روایت می‌کند و تلاوت‌های زیبایش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *