خانه / یادداشت / مناطق محروم زلزله‌زده صحنه‌ی نمایش نشود یک وقت

مناطق محروم زلزله‌زده صحنه‌ی نمایش نشود یک وقت

درباره‌ی حضور مسئولین رده‌ی یک کشور در مناطق زلزله‌زده

پیش‌نوشت: نوشته‌ی کوتاهِ زیر به ظرافتِ استادی مدیون است که خود از مجرّبان امدادرسانی در رخ‌دادهای سهمناک طبیعی است؛ جنگ و انقلاب که به جای خود. دیگر این که این مطلب هم‌یاریِ بسیار کوچکِ نویسنده است در کاستن درد مردم و تسریع در عملیات کمک‌رسانی.

دیده شده است که در شبکه‌های مجازی، سیاست‌زدگانی که بی‌خردی را مذهب خود کرده‌اند،  مطلب و عکسی درباره‌ی شاه و فَرَح را دست‌ به دست می‌کنند که ببینید ای سران جمهوری اسلامی که این‌ها در همان روز اوّل زلزله خودشان را به محلِّ واقعه رسانده بودند. سبک زندگی شاه و زنش نشان می‌دهد که  هر دو لازم می‌دیده‌اند برای سرپوش گذاشتن در دوری از مردمان، مکان بلای طبیعی را مثل صحنه‌ی تالار وحدت به نمایشِ بازی غم‌خواری با مردم ستم‌دیده تبدیل کنند. پهلویان بهتر می‌دانستند که حضورشان در منطقه یعنی چند فریم عکس با مردم در حالِ زاری و گشتی در منطقه و برگشت به کاخ و از همه مهم‌تر اختلالی که حضورشان در کمک‌رسانی به مردم برقرار می‌کرد. چون مقامات اداری و محلی دولت طاغوت طبعا نمی‌تواستند فکر کنند که می‌توان نفرات اوّل مملکت را رها کرد و به کمک‌رسانی به مردمی مشغول شد که به واسطه آلام رسیده به آن‌ها، منتقد آن مقامات محلی و اداری خواهند ماند؛ چه با یاری، چه بی‌یاری. حال همین شوآف گل‌درشت این دو پهلوی، مبنای دشمنان جمهوری اسلامی ایران شده است. آن‌ها می‌خواهند به واسطه تحریک احساسات مسئولین جمهوری اسلامی، فرآیند کمک‌رسانی به مردم را مختل کند. چون حضور سران جمهوری اسلامی در محل، در آن لحظه، یعنی باز ماندن سرگروه‌های امداد و نجات از فعالیت‌های حساس و حیاتی کمک‌رسانی.

این نوشته هشداری است به این رفتار که در واقع بازی کردن در زمین همین بی‌خردانِ سیاسی است که به گسترده شدن ابعاد فاجعه انسانی در منطقه می‌انجامد.

لازم است به عکسی اشاره‌ کنم که در فضای مجازی منتشر شد. در عکس، روی شیشه‌ی عقبِ خودرویی غبارگرفته‌ نوشته شده بود:‌ «تسلیت نمی‌خواهیم، کمک می‌خواهیم.» این سخنی راهبردی و درست است که نشان‌دهنده‌ی هوشمندی مردم است و همه‌ی تصمیم‌های مدیران ارشد نظام باید به این سمت برود که فرایند کمک‌رسانی تسریع شود. اگر وزیر کشور در محلِّ حادثه -نه مرکز یا نقطه‌ی ثقلِ استان- حاضر شود، یعنی بخش‌دار و فرمان‌دار و استان‌دار باید همراه جناب وزیر باشند و این یعنی کند شدن روند یاری‌گری. اگر وزیر بهداشت در محلِّ حادثه -نه در مهم‌ترین بیمارستان استان- حاضر شود، یعنی بخشی از نیروهای رده بالای تصمیم‌گیر در حوزه‌ی بهداشت باید همراه جناب وزیر باشند و این یعنی کند شدنِ فرایندِ یاری‌گری. اگر فرمانده کل ارتش یا فرمانده کل سپاه در محلِّ حادثه -نه مقرِّ فرماندهی مهم‌ترین یگان منطقه- حاضر باشند، یعنی اختلال در یاری‌گری. چون مقامات محلی با حضور مقامات مهم کشوری و لشکری نمی‌توانند در مرکز حادثه و دلِ واقعه تصمیم‌گیری کنند. این در حالی است که اگر مقامات محلی به واسطه‌ی آشنایی با منطقه و مردم، تصمیم‌گیران اصلی باشند، روند کمک‌رسانی سرعت خواهد یافت. (به بیانی دیگر هر دستور صادر شده از مرکز در محل حادثه باید توسط مسئولین محلی بررسی و سپس با در نظر گرفتن جوانب محلی اجرا شود.) حال رییس جمهور محترم عازم منطقه است؛ اگر ایشان بخواهند از بخشی از این مناطق دیدن کنند، قهرا و به لحاظ روانی، حضور ایشان برای مسئولین محلّی مهم‌تر از کمک‌رسانی در این لحظه‌های نفس‌گیر و تعیین‌کننده است.

سخن این که شتافتن در یاری دادن مردم روش و اصول خود را دارد و گاهی حتّی ممکن است در تهران یا مرکز استان نشستن بیشتر کمک‌رسانی باشد تا در صحنه حاضر بودن. حضور متراکم شخصیت‌های رتبه‌ی یک مملکت، همانند پلاسکو، ناگزیر به استیج شدن محل حادثه می‌انجامد. البته الفاتحه به مسئولی که استیج شدنِ کرمانشاه و سلفی با رنج‌های مردم، غایتش باشد.

در پایان به سبکِ حضور حضرت آقای خامنه‌ای در مناطق زلزله‌زده اشاره‌ای کنم. ایشان در بم با لباس مبدّل بازدید کردند و در تبریز با هم‌راهانی کم‌تعداد؛ این نکته را به طور ذوقی نیز می‌توان استنباط کرد که رهبری دقت دارند که فرآیند یاری‌رسانی به مردم ستم‌دیده نباید تحت تأثیر حضور ایشان قرار بگیرد. تفاوت رهبر ایران و شاهِ پهلوی تنها در این نیست که حاکم جامعه‌ی ما متشرع است. بلکه تفاوت‌شان در این است که رهبر به خوبی با اصول امدادرسانی جدید و مدرن -که آزموده شده در تجارب سنگین متعددی است- مانند سپردن امور امدادرسانی به «گروه‌های امدادی و نیروهای فعال» در «منطقه» کاملا آشناست. ولی ظاهرا برخی از مسئولین ما نه.

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *