خانه / داستان / خط به خط با تاریخ

خط به خط با تاریخ

نگاهی به نامزدهای راه‌یافته به بخش رمان دهمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌احمد

از بین پنج رمان و داستان بلند راه‌یافته به مرحله‌ی نیمه نهایی بخش رمان دهمین دوره‌ی جایزه جلال، سه رمان با محوریت و فضای تاریخی مورد پسند هیئت داوران بوده‌اند.

«بی‌کتابی» و «وقت معلوم» هردو از انتشارات شهرستان ادب به مرحله‌ی نیمه‌نهایی جایزه راه پیدا کرده‌اند. شهرستان ادبی‌ها این خبر را جشن گرفتند. «مهدی کفاش» که خودش با کتاب «وقت معلوم» دیگر نامزد جایزه‌ جلال است در یادداشتی، بی‌کتابی را کتابی «وحشتناک اما خواندنی» نامیده‌است. بازار نقد و بررسی کتاب شرفی خبوشان از زمان انتشار تا بحال داغ بوده‌است. خبوشان خودش معتقد است که در این کتاب نود درصد محقق و فقط ده درصد نویسنده بوده‌است. احتمالا به مدد همین تحقیقات و پژوهش‌ها بوده که منتقدین شناخت خوب نویسنده از لباس‌ها و ابزارها و صحنه‌های عصر قاجار را خوب توصیف کرده‌اند. شرفی خبوشان سال۹۴ هم برای رمان دیگرش «عاشقی به سبک ونگوگ» نامزد هشتمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال شده‌بود اما جایزه سهم او نشد. آیا امسال و در دهمین دوره، او شانس برگزیده شدن دارد؟

«وقت معلوم» مانند دیگر رقیب خود، «بی‌کتابی» ماحصل پژوهش‌ها و ‌سفرهای متعدد نویسنده است. «مهدی کفاش» در مصاحبه‌ای با خبرگزاری قم مدعی شده است در زمان بازنویسی وقت معلوم ده کیلو وزن کم کرده‌است. در نشستی که در خبرگزاری تسنیم با حضور موسی حقانی و محمد حنیف داشت دلیل این ادعا را اینگونه توضیح داده است: مرارت‌های زیاد برای نوشتن این اثر و بعد بازنویسی کل رمان با استفاده از داده‌های تاریخی. «محمد حنیف» در همین جلسه‌ «وقت معلوم» را رمانی سیاسی خوانده و گفته‌است استفاده از تاریخ در داستان زیاد است؛ اگرچه «موسی حقانی» نظری متفاوت دارد.

«تپه‌ی خرگوش» دیگر اثر راه یافته به این بخش نوشته ی علی اکبر حیدری است . پیش از این مجموعه داستان «بوی قیر داغ» حیدری در جایزه‌ی ادبی مهرگان شایسته‌ی تقدیر شده‌بود. روزنامه ی فرهیختگان در یادداشتی آوردن فکت های روشن از فرازھای مھم ۴۰ سال تاریخ معاصر را از محاسن آن دانسته که به خوبی در بافت درام داستان و زندگی شخصیتھای آن جا افتاده است.

هرچند اسم هادی خورشاهیان با شعر و داستان کودک و نوجوان گره خورده است اما نمی توان از آثار او برای بزرگسالان هم صرفنظر کرد. خودش معتقد است: «در دو سه رمان اخیرم مثل« الفبای مردگان» و دو رمان دیگرم که هنوز چاپ نشده‌است، تاکید بیشتری روی هویت انسان‌ها داشتم و مناسبات انسان‌ها، روابط اجتماعی و خانوادگی را نشان داده‌ام که ما با آدم‌های اطرافمان چه نسبتی داریم؟»

«مریم جهانی» تنها نویسنده ی زن راه یافته به مرحله‌ی داوری بخش رمان جایزه‌ی جلال است. «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» هم در کرمانشاه امروزی می‌گذرد و بنظر می رسد مساله نویسنده برای دیده شدن زن و شان و منزلت اجتماعی او است. مریم جهانی پیش از این مجموعه داستان «چراغ‌های خاموش» را منتشر کرده‌بود. این بار و بعد از راه‌یابی او به مرحله‌ی نیمه‌نهایی جایزه‌ی جلال و رقابت با چهار اثر دیگر می توان حدس زد که نویسنده احتمالا در اثر دوم خود موفق تر عمل کرده و توانسته است نظر هیئت داوران را به خود جلب کند.

باید منتظر بود و دید که «ابراهیم زاهدی مطلق»، «علی چنگیزی» و «محمدرضا بایرامی» سه داور بخش رمان کدام یک از این پنج اثر را بعنوان برگزیده ی نهایی بخش رمان انتخاب می کنند.

مروری بر این نامزدها را در لینک‌های زیر بخوانید:

الفبای مردگان

این خیابان سرعت‌گیر ندارد

بی‌کتابی

تپه‌ی خرگوش

وقت معلوم

 

همچنین ببینید

آب باریکه/ شَهپیر

آقای غلامرضا شیری در داستانی کوتاه و خواندنی از تأثیر سد بر تغییرات اساسی در زیست‌بوم منطقه‌ای از خوزستان می‌گوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *