خانه / داستان / هوای روایت جنگ، مرارت زنان

هوای روایت جنگ، مرارت زنان

مروري بر نامزدهاي راه يافته به مرحله نيمه‌نهايي داستان كوتاه جايزه ادبي جلال آل احمد

 محمد کشاورز، محمد حنیف و مصطفی جمشیدی، داوران بخش داستان کوتاه دهمین دوره جایزه‌ی ادبی جلال با اعلام پنج اثر راه یافته به مرحله داوری در این بخش نشان دادند ظاهرا در این دوره به نقش مجموعه شخصیت‌های ساخته و پرداخته شده در داستان‌ها توجه زیادی داشته‌اند. در کنار اسم فریبا وفی و محسن عباسی که هرکدام صاحب چند اثر و جایزه‌ی ادبی هستند؛ نویسنده‌هایی چون داریوش احمدی و زهره شعبانی هستند که توانسته‌اند با اولین کار خود به مرحله‌ی رقابت با آنها برسند.

«بی‌باد بی پارو» آخرین مجموعه داستان فریبا وفی از انتشارات چشمه است که به این مرحله از جایزه ادبی جلال در بخش داستان کوتاه راه پیدا کرده. وفی که مولف چند رمان و مجموعه داستان است و سابقه‌ی دریافت جوایز متعددی را در کارنامه ادبی خود دارد،‌ این بار هم مثل همیشه با داستان‌هایی از زنان تنهای آرام و معمولی به بازار کتاب آمده است. او با نخستین رمان خود «پرنده من» در سال ۱۳۸۱ جایزه بهترین رمان سال را از سومین دوره جایزه‌ی هوشنگ گلشیری گرفت.

در طول برگزاری جایزه ادبی جلال آل احمد این دومین بار است که محسن عباسی با مجموعه داستان‌هایش به مرحله نیمه نهایی می‌رسد. «بی‌وزنی» را نشر افق راهی بازار کرده است. اغلب ‌آدم‌های محسن عباسی در این کتاب به دلایل مختلف اجتماعی و فرهنگی آسیب‌دیده‌اند و هرکدام‌ از آن‌ها به نوعی در پی ترمیم زخم‌ها و آسیب‌های خود هستند. معروف‌ترین کتاب عباسی «‌در هوای گرگ و میش» قبلا در هفتمین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی جلال آل احمد در بخش داستان کوتاه نامزد شده بود. این مجموعه داستان همچنین در اولین دوره جایزه ادبی‌-هنری سیلک جایزه‌ی رتبه دوم را به خود اختصاص داد و باز همین کتاب در سیزدهمین دوره جایزه‌ی گلشیری تندیس بهترین داستان کوتاه سال را از آن خود کرد. با این حال معلوم نیست داوران این دوره از جایزه جلال در بخش داستان کوتاه آیا شانس برنده شدن بی وزنی را به محسن عباسی می‌دهند یا او همچنان باید به صعود تا مرحله نامزدی نیمه‌نهایی کتاب‌هایش در جایزه جلال بسنده کند؟

از نشر نیماژ دو کتاب به این مرحله از رقابت‌های جایزه جلال راه پیدا کرده اند. «سنگ یحیا» نوشته خسرو عباسی خودلان و «خانه کوچک ما» نوشته داریوش احمدی که هر دو از نویسنده‌های تازه کار در حوزه ادبیات داستانی هستند.

مجموعه داستان‌های کتاب سنگ یحیا با موضوع جنگ تحمیلی و دفاع مقدس به یکدیگر وصل شده‌اند. این کتاب به جهت متفاوت بودن فضا و ژانر که در بستر جنگ اتفاق میافتد از بقیه آثار برگزیده مجزا می‌شود.

خانه کوچک مای داریوش احمدی با اینکه اولین تجربه او در انتشار مجموعه داستان بوده، توانسته است عنوان برنده جایزه ادبی شیراز در بخش داستان کوتاه را که در دی ماه جاری برگزار شد به دست بیاورد. روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان «مسئولیت دردناک انتخاب» برای معرفی این کتاب از حوصله، تلاش‌های وسواس‌گونه و موشکافانه‌ی احمدی درباره داستان‌هایش در این کتاب گفته است. حال باید منتظر بمانیم و ببینیم نظر هیئت داوران بخش داستان کوتاه جایزه جلال آل احمد درباره مجموعه داستان این جوان خوزستانی چیست؟

 «اسم شوهر من تهران است» شاید بهترین عنوان برای مجموعه داستانی باشد که به قلم یک زن و درباره معضلات زنان ساکن تهران نوشته شده است. به تازگی توجه به مکان و ابعاد زندگی شهری در کلان‌شهری مثل تهران بیشتر از گذشته مورد توجه نویسنده‌ها قرار گرفته است. شعبانی در داستان‌های این مجموعه با به تصویر کشیدن زندگی چند نمونه از زن‌هایی که بابت مشکلات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در شهری مثل تهران با معضلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و بین انتخاب راه درست از نادرست بازمی‌مانند، سعی در نشان دادن تنش‌های درونی این زنان دارد. زهره شعبانی یکی از دو برگزیده‌ی نویسنده زن این دوره از جایزه جلال در بخش داستان کوتاه است. با کمی تساهل می‌توان گفت موضوع داستان‌های هر دو نویسنده‌ی زن راه یافته به این بخش شبیه به هم است و هر دو بیان روایت مرارت‌های زنانه است با این تفاوت که کانون درد زن‌های فریبا وفی از درون خود آن‌ها می‌جوشد اما زن‌های داستان زهره شعبانی تحت فشار جامعه و اجتماع و فقر فرهنگی و اقتصادی به تنش و کشمکش با درون خود می‌رسند.

همچنین ببینید

آب باریکه/ شَهپیر

آقای غلامرضا شیری در داستانی کوتاه و خواندنی از تأثیر سد بر تغییرات اساسی در زیست‌بوم منطقه‌ای از خوزستان می‌گوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *