کارنامه (۱)

تاثیر سیاست‌های فرهنگی رهبران و دولت‌های جمهوری اسلامی بر ادبیات

۱- کلیات و روش تحقیق

چکیده:

در مطالعه‌ای اجمالی، کوشیدم تأثیر سیاست‌های فرهنگی رهبران و رؤسای جمهور انقلاب اسلامی بر ادبیات را بررسی کنم. به این منظور، جدا از حب و بغض‌های سیاسی و صرفا بر اساس مطالعۀ آثار هر روزگار، شاخص‌های سیاسی و فرهنگی را استخراج کردم و سعی کردم رابطۀ آن‌ها را نشان بدهم. برای این‌که از نتایج کار مطمئن شوم، خیلی مختصر، سینما و تلویزیون را نیز رصد کردم. با این پیش‌فرض که اگر فلان سیاست فرهنگی بر ادبیات اثر گذاشته، قاعدتا باید روی سینما هم مؤثر بوده باشد.

پیش‌فرض‌های مهم من در این تحقیق، عبارت‌اند از:

 • تأثیر سیاست و جامعه بر فرهنگ، ادبیات و هنر
 • ماندگاری سنت‌های فرهنگی
 • پذیرش استثنا در احکام علوم انسانی

توضیح پیش‌فرض‌ها:

۱- تأثیر سیاست و جامعه بر فرهنگ، ادبیات و هنر

برای این پژوهش، ابتدا تئوری‌‌های اصلی نقد جامعه‌شناختی را مرور کردم. نقطۀ مشترک نظریات مختلف، اثرپذیری هنرمند از جامعه بود:

اسکاربیت می‌گوید: «شاعران و نویسندگان برجسته، آیینۀ تمام‌نمای جامعۀ خویش هستند. ژرفا و گستردگی اندیشۀ هر یک از شاعران و نویسندگان و نحوۀ برخورد آن‌ها با امور و مسائل اجتماعی محیط خود و معرفی آن، تصویری منظم و کامل از تحول و کمال جامعه را ارائه می‌دهد»

هیپولیت تن می‌گوید: «ادبیات، محصول زمان، نژاد و محیط اجتماعی است»

«نویسنده به تنهایی خالق یک اثر نیست؛ بلکه فاعل اصلی اثر، جامعۀ آن عصر است که عقاید، خواسته‌ها و امیال افراد آن در یک اثر تجلی می‌یابد و شعر نیز از این خصوصیت مستثنی نیست»

دربارۀ جامعه‌شناسی و ادبیات، جامعه‌شناسی در ادبیات و بالاخره جامعه‌شناسیِ ادبیات، کار‌هایی انجام شده است. برخی، اجتماعیات در ادبیات فارسی را گرد آورده‌اند (جامعه‌شناسی در ادبیات)؛ برخی مروری تاریخی بر روابط بین این دو رشته داشته‌اند و مقالات و کتاب‌ها و نگاه‌‌ها را فهرست کرده‌اند (جامعه‌شناسی و ادبیات) و گروه سوم -که در تحقیق حاضر موضوعیت دارند- شرایط اجتماعی بروز و ظهور انواع مختلف ادبی و مکاتب و … را بررسی کرده‌اند (جامعه‌شناسیِ ادبیات).

قاعدتا آثار گروه سوم باید برای این پژوهش مفید باشد؛ اما متأسفانه به چند دلیل این‌گونه نیست:

 • این علوم ترجمه‌ای هستند و مترجمان و اساتید ایرانی، هنوز نتوانسته‌اند چندان که باید مفاهیم را بومی و کاربردی کنند.
 • ازآنجاکه نوع ادبی اصلی در اروپا و امریکای مدرن، رمان است، آنچه در غرب پیش آمده، نقد جامعه‌شناختی رمان بوده و مترجمان نیز پس از ترجمۀ نقد آثار کافکا و فلوبر و … اگر کاری کرده‌اند، نقد رمان‌های هدایت و چوبک بوده است. آنان حتی به رمان‌های امروزین، که از مبانی فکری غرب کمی فاصله گرفته است، نپرداخته‌اند و آثار امثال رضا امیرخانی و سید مهدی شجاعی و رضا رهگذر، کمتر به نقد‌های این اساتید راه یافته‌اند.

این نکته را نیز باید به موارد فوق افزود که حتی اگر تصور کنیم، کسی قصد کرده باشد نقد جامعه‌شناختی را بر شعر معاصر تطبیق داده باشد، بنا به سنت دانشکده‌‌های ادبیات، شعر معاصر را منحصر در پنج تن دیده است: نیما، اخوان، شاملو، سهراب و فروغ.

۲- ماندگاری سنت‌های فرهنگی

سنت‌های فرهنگی و ادبی، گاهی به تدریج و گاهی ناگهانی به وجود می‌آیند؛ اما در اغلب موارد از بین نمی‌روند؛ بلکه ضعیف و حاشیه‌ای می‌شوند. چنان‌که قصاید سبک خراسانی و غزلیات عرفانی سبک عراقی و شعر اجتماعی ـ انتقادی سبک مشروطه، هنوز با همان کیفیت تولید می‌شوند. چیزی که هست این است که حجم تولید، آن‌قدر پایین آمده که کمتر دیده می‌شود. بنابراین در ادبیات امروز، هنوز هم شعر دهۀ ۶۰ تولید می‌شود؛ هم آثار دورۀ خاتمی برقرار است و هم آثار دورۀ احمدی‌نژاد.

اگر می‌گویم فلان سیاست فرهنگی، باعث فلان رویکرد در ادبیات شد؛ یعنی:

 • ممکن است قبل از آن دوره هم این رویکرد وجود داشته باشد؛ اما کم و حاشیه‌ای.
 • در این دوره، اوج گرفته یا به وجود آمده است.
 • پس از این دوره هم وجود دارد؛ فقط کمی ضعیف‌تر.

۳- پذیرش استثنا در احکام علوم انسانی

در علوم انسانی شاید هیچ حکمی کلی و بی‌استثنا نباشد؛ مثلا اگر می‌گویم در دهۀ ۶۰ شعر عاشقانه نمود ندارد؛ یعنی:

 • ممکن است تولید شود؛ اما منتشر نمی‌شود.
 • ممکن است منتشر بشود؛ اما آنقدر کم و نادر که قابل‌توجه نیست.

در این تحقیق جریان‌های پررنگ فرهنگی را دیده‌ام و رصد کرده‌ام؛ اما منکر نیستم که جریانات کوچک‌تر یا حتی استثنائاتی وجود دارند که در هیچ جریانی نمی‌گنجند.

دیگر اینکه، تحقیق پیش‌رو جزئی از رسالۀ دکتری من است که موضوعش نقد شعر مذهبی بعد انقلاب بود؛ لذا تمرکز نسبی این تحقیق بر شاعرانی است که مذهبی هم سروده‌اند. هرچند که عمدۀ شاعران روزگار ما، در این تعریف می‌گنجند؛ اما نمی‌توان منکر شد که گروهی هم هستند که اساسا شعرشان دیده نشده است. این از نقایص بارز این تحقیق است.

منابع مطالعه:

برای مطالعۀ تاریخ فرهنگی ایران پس از انقلاب اسلامی، باید اخبار و گزارش‌های فرهنگی این سال‌ها را می‌دیدم؛ اما این گزارش‌ها، رسمی و غیر‌رسمی، خالی از حب و بغض و نگرش ایدئولوژیک نبود و نمی‌توانست به تمامی واقع‌نما باشد. چاره‌ای نبود جز این‌که در انتخاب منابع تحقیق، تنوع مشرب‌ها و دیدگاه‌ها را لحاظ کنم؛ لذا این منابع را دیدم:

 • دورۀ نشریات فرهنگی ادوار مختلف؛ کیهان فرهنگی و سورۀ اندیشه، بیش از باقی نشریات دیده شدند؛ اما منابعی مثل سالنامه‌‌های همشهری و شرق و … نیز مورد استفاده بودند.
 • مرور منابع رسمی تبلیغ مذهبی که ناظر به وقایع روز بودند و در طول این سه دهه، امتداد داشته‌اند؛ مثل خطبه‌های نمازجمعۀ تهران (در حد امکان و به شکل محدود) و برنامۀ تلویزیونی «درس‌هایی از قرآن» حجت‌الاسلام قرائتی.
 • نشریات و کتب طنز اجتماعی؛ این آثار آزادانه‌تر از دیگر نوشته‌ها به نقد وضع موجود در هر دوره پرداخته‌اند. البته نقدهای طنز در حد اشاره است و نهایتاً می‌توانند سرنخی باشند برای کشف یک مسئلۀ فرهنگی-اجتماعی.
 • مصاحبه با برخی فعالان خرد و کلان فرهنگی از گروه‌‌ها و دیدگاه‌‌های مختلف.

تقسیم‌بندی ادوار فرهنگی انقلاب:

اسکاربیت می‌گوید: «جامعه‌شناسی ادبیات، عوامل فرهنگی را شناسایی می‌کند و در عین حال خطوط اصلی سیاست فرهنگی را تعیین می‌نماید». بر همین اساس تلاش کردم که طرحی از وضعیت فرهنگی سه دهۀ اخیر تصویر کنم.

مهم‌ترین عامل مشترکی که بر فرهنگ این سه دهه، خصوصا شعر، اثر گذاشته، آیت‌الله خامنه‌ای است که ۸ سال ریاست جمهوری را به عهده داشته و تاکنون ۲۸ سال است که نظام را رهبری می‌کند. ایشان از دوران جوانی در محافل شعری مشهد حضور داشت و با شعرا محشور بود. پس از انقلاب که شاعران بزرگی مثل اخوان و شاملو از انقلاب کناره گرفتند، عرصۀ شعر از وزنه‌های ادبی خالی شد. آیت‌الله خامنه‌ای با تلاش بسیار و نامه‌نگاری‌های خصوصی با شعرا، بسیاری را دعوت به همکاری کرد و عملاً شعر انقلاب را پایه‌ریزی کرد. حتی شاعرانی نیز که با نظام همراهی نمی‌کردند در مواقع نیاز، به ایشان رجوع داشتند؛ معرفی‌نامۀ منظومی که اخوان برای حسین منزوی نوشته است نمونه‌ای از این موارد است. از همان روزگار ریاست جمهوری، دیدارهایی با شعرا داشتند که تاکنون ادامه یافته است و البته حدود ده‌پانزده سال است که رسانه‌ای شده و نمود بیشتری دارد.

برای تقسیم‌بندی باید به دنبال عامل افتراق بود؛ لذا عامل اشتراک، آیت‌الله خامنه‌ای، در عین تأثیرگذاری، از روند تقسیم‌بندی ادوار، کنار گذاشته شد. بر اساس دوران ریاست عالی‌ترین مقامات مؤثر بر فرهنگ، تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی به چهار دورۀ سیاسی تقسیم شد: دورۀ رهبری امام خمینی، دورۀ ریاست جمهوری آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی، دورۀ ریاست جمهوری حجت‌الاسلام خاتمی و دورۀ ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد.

رویکرد‌های فرهنگی رؤسای این چهار دوره، بیش و کم با هم متفاوت بوده و بر فرهنگ عمومی مردم تأثیر گذاشته است؛ چرا که «الناس علی دین ملوکهم». بدیهی است که حوزۀ نفوذ فرهنگ‌ها را نمی‌توان خط‌کشی دقیقی کرد؛ نه جغرافیایی و نه زمانی؛ بنابراین تأثیرات هر یک از این چهار دوره، اندکی پیش و پس از دوره نیز پررنگ است و در دوره‌‌های دیگر نیز به‌کلی از بین نمی‌رود؛ بلکه به جریانی ضعیف و غیر اصلی تبدیل می‌شود.

همچنین ببینید

پرفروش‌های شعر دهه نود/ آب در سبک هندی

سید اکبر میرجعفری کتاب «ضد» سروده فاضل نظری را نقد کرده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *