الفیای تازه

 

 

الفیا، الفیای زندگی است؛ الفیای پرسش و الفیای چالش. چالش‌های امروزِ دنیای ادبیات. چالش‌هایی که با سکوت حل نمی‌شوند. هیچ چالشی در جهانْ بدون کنکاش و کاوش حل نشده است. هیچ خللی همین طوری درست نشده است و نمی‌شود. درست بودن از پیگیر بودن آکنده می‌شود و از حلّاجی شدن. بدترین جمله جهان آن‌جایی است که آدمی در پاسخ به نقدها و ایرادها بگوید «ان‌شاءالله درست می‌شود.» هیچ چیزی درست نمی‌شود مگر آن که فاعلی پیدا از راه برسد و درستش کند. هیچ فعلی بی‌فاعل به سرانجام نمی‌رسد، جمله‌ی پیدا نمی‌شود، زبان عزیزِ ما هم آدم حسابش نمی‌کند. دستِ بالا مجهولش می‌خواند؛ مگر آن که فاعلی مسئولیتش را برعهده گیرد. الفیا مسئولیت‌هایش را می‌شناسد و برعهده‌اش می‌گیرد.

الفیا هیچ متن خنثی‌ای را منتشر نمی‌کند. هیچ متن بی‌عمل و پادرهوایی را هم. متن باید مرتبط با مسأله باشد و همراه با دغدغه. باید واژه‌هایش گرم باشند و سرخوش. باید صمیمی باشند و جدّی. باید حرف داشته باشند و حرف بشنوند. باید اهل دیالوگ باشند و اهل کنش.

الفیا جوری می‌نویسد که مخاطب سرزمین ادبیات بتواند به راحتی مطلب را دریابد؛ بپذیرد، رد کند و با آن هماوردی کند. الفیا بنده دلیل است و سادگی. مظهر این الفیا، بخش یادداشت‌ها خواهد بود.

الفیا عاشقِ گفت‌وگو و ضدِّ تک‌گویی است. نماینده این رفتار، بخش گفت‌وگو خواهد بود که صدا و تصویر اهل فکر و فرهنگ را نشان خواهد داد. گفت‌وگوهای روراستِ رفقای نقد منطق الفیا را اشباع خواهد کرد؛ جدیّت، صمیمیّت، نقد، دیالوگ، احترام، داوری با مخاطب. کمی زمان تا تماشای‌شان کنید تا آماده‌اش کنیم.

الفیا در شعر و داستان نقد خواهد کرد. نقد آثار روز و نقد جریان‌ها. با پرونده‌های کوچک و خودمانی. با نثری همه‌خوان و گیرا. با نگاهی خلّاق. با دیده‌ای گشوده و قلبی وسیع. الفیای شعر و داستان الفیای شفقت خواهد بود. شفیق در رد و تخطئه و نشان دادن معایب، شفیق در پذیرش و تبیین و تبلیغ.

الفیای روایت، راوی مهم‌ترین و چالشی‌ترین مسائل روز خواهد بود. حکومت با همه مشتقاتش. دولت با همه دردسرهایش. قوا با همه خلل‌هایش. ۴۰ سال گذشت. «عقبیم.» این را روایت خواهیم کرد. راوی ایران امروز خواهیم بود و راوی واقعیت‌های ایران. از جلال می‌آموزیم در روایت‌هایش و از «اهل هوا»ی ساعدی و «زمین سوخته» محمود. این‌ها قلل سلسله کوه‌های روایتند. دغدغه‌های مردم ایران موضوع نوشتن‌مان خواهد بود و روایت کردن‌مان. راستی از آب نخواهیم گذشت. خیلی وضعش حاد است.

کتاب‌خانه الفیا میزبان «رفاقت با ادبیات» خواهد بود. ادبیات اصیل و دقیق و شکوه‌مند. معرفی کتاب‌های ادبی برای گروه‌های مختلف سنّی، شغلی، فکری. کتاب‌خانه به‌روز خواهد بود و راهنمای‌تان.

الفیای پرونده‌ها هم به‌روز خواهد بود. الفیای پرونده‌ها گزیده‌کار خواهد بود. جایزه جلال، جایزه پروین، جشنواره شعر فجر، انجمن‌های ادبی. البته که نقد و کنکاش و بررسی موشکافانه مثل کره داخل شیر از پرونده‌ها هم جدا نخواهد شد.

این سرمقاله‌ این قلم است که از امروز سردبیر الفیا شده است و تا روزی که باشد خواهد ماند. می‌کوشد پاسدار وطن و زبان هم‌وطن‌هایش باشد؛ چنین ادبیاتی را می‌خواهد، می‌خواند، می‌پوید. ان‌شاءالله.

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *