خانه / یادداشت / خبرخونی۲/ عبقات بخوانیم

خبرخونی۲/ عبقات بخوانیم

سجاد این هفته به شکوهی پرداخته است و به حامد کاشانی و دبیری بایرامی.

یک. “شکوه شعر خراسان” عنوان آیین نکوداشت زنده‌یاد غلام‌رضا شکوهی بود که با شعرخوانی شاعران خراسانی و سخنرانی محمدکاظم کاظمی همراه بود. کاظمی درباره‌ی شعر شکوهی به سه حوزه‌ی شعری وی اشاره کرده و تذکر داده است: «اگر هر یک از این حوزه‌های شاعری ایشان را از نظر دور بداریم، به ایشان جفا کرده‌ایم.»

دو. حامد کاشانی برای برگزاری کلاس “شعر و شاعری در سیره‌ی اهل بیت (ع)” به هفتمین دوره‌ی اردوی آموزشی شعر، آفتابگردان‌های شهرستان ادب، دعوت شد. او در توضیح چراییِ مهم بودن شاعران در نزد ائمه علیهم‌السلام گفت:

«در آن شرایط که حرف حق زدن بسیار هزینه داشت، دفاع از جبهه‌ی حق و مبارزه با ظلم واقعاً کار ارزشمندی بود که با توجه به ماندگاری و نفوذ شعر به بهترین شکل از شعرا برمی‌آمد». پیش از این نیز کاشانی به اردوی دختران آفتابگردان‌ها دعوت شده بود و زاویه‌هایی جذّاب را از نسبت بین ائمه (ع) و شعر، به عنوان اصلی‌ترین رسانه‌ی جامعه‌ی آن دوران، را با بیان روایت‌های شنیدنی گشود.

او گفت :

«ابزارهای تبلیغاتی آن زمان منحصر به شعر بوده است و گاه اشعار در کمتر از بیست روز تا جغرافیای وسیعی شنیده می‌شدند. امروز اما توئیت‌ها و فضای مجازی کار شعر را انجام می‌دهند.»

یا:

«مشهورترین شعرای مداح اهل بیت(ع)، گاه سابقۀ اخلاقی خوبی نداشته‌اند. شاید از خود بپرسیم چگونه چنین فردی میان شاعران شیعی شهرت پیدا کرده است. علت آن وجود ویژگی حق‌مداری در این شاعران است و ائمه به این ویژگی در وجود آنان توجه داشته‌اند. این شاعران از کوبیدن بنی عباس سودی دریافت نمی‌کردند اما به جای مدح بنی عباس و صله گرفتن، به ذم آنان می‌پرداختند.»

از جمله اقدامات جالب حامد کاشانی برگزاری کلاس امامت‌شناسی با محوریت کتاب بسیار مهم “عبقات‌ الأنوار” اثر مرحوم میرحامد حسین، عالم شیعه‌ی حوزه‌ی هند، است. کاشانی معتقد است این اثر فارسی که نثری جدّی و قابل تأمل نیز دارد، در آثار علمای پسین خود بسیار تأثیرگذار بوده و به دلایلی مغفول مانده است. خواندن عبقات را می‌توان به همه اهل ادبیات توصیه کرد؛ متنی که با استفاده از ظرفیت‌های فرمی زبان فارسی به دفاع از اهل بیت می‌پردازد. معمولا میراث ادبیات دینی ما به عربی نوشته شده است؛ در این میان خواندن کتابی کلاسیک در ۲۳ مجلد در توصیف عقاید شیعیان به زبان ملّی ما ایرانیان شیرین است و به قول مرحوم میر حامد حسین «از عجائب شرور آنست که جناب مخاطب از افادات و تحقیقات اسلاف خود اطلاعی نداشته» باشد.

سه؛ محمدرضا بایرامی دبیر جایزه جلال در دوره یازدهم شد. بایرامی پیش‌تر با کتاب «لم‌یزرع» برنده این جایزه شده بود. کتاب «باد و کاهِ» بایرامی به سال ۹۶ در نشر نیستان منتشر شده بود که می‌توانست مدّعی این دوره جایزه ادبی جلال باشد؛ «باد و کاه» اولین کتابی است که از جایزه جلال کنار گذاشته می‌شود.

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *