خانه / یادداشت / خبرخونی۳/ اعتراض میرشکاک: رسانه‌ها باید نسبت به توصیف جدید رهبر انقلاب درباره‌ی شاملو، واکنش بیشتری نشان می‌دادند

خبرخونی۳/ اعتراض میرشکاک: رسانه‌ها باید نسبت به توصیف جدید رهبر انقلاب درباره‌ی شاملو، واکنش بیشتری نشان می‌دادند

اشاره. سجّاد این هفته به برج سکوت اشاره‌ کرده است و تحته نرد و بهبودی و سید دعایی و میرشکاک و شاملو.

یک. فرهنگسرای اندیشه، میزبان علاقمندان رمان سه‌جلدی «برج سکوت» اثر حمیدرضا منایی بود. برج سکوت رمانی ۱۰۰۰ صفحه‌ای است که در نیستان منتشر شده و ۷ سال منایی را مشغول کرده است. منایی گفت: «این کتاب به تمام مسائل اجتماعی که در ۴۰ سال اخیر با آن درگیر بوده‌ایم می‌پردازد». حسین انتظامی درباره برج سکوت گفت : «من این کتاب را در کمتر از یک هفته تمام کردم و به همین دلیل فکر می‌کنم که هر کس این کتاب را در دست بگیرد، محال است که دیگر آن را زمین بگذارد». و گفت :  «البته باید بگویم که در کتاب، فحش‌های زیادی داده شده بود. من وقتی یک کتابی را می‌خوانم، به دلیل مسئولیتی که دارم، توجهم به بحث ممیزی نیز جلب می‌شود. البته باید بگویم که خوشبختانه همکاران ما در ممیزی حواس‌شان بوده است و شابلونی کار نکرده‌اند و خوش‌بختانه به روح اثر خدشه وارد نشده است». سیدمهدی شجاعی اما تعبیر بسیار بلندی برای تحسین رمان برج سکوت برگزید و ادبیات را به «پیش و پس» از این اثر بخش کرد.

دو. کانون ادبی زمستان با همکاری یک کافه، فراخوان ثبت‌نام دومین دوره مسابقات «تخته نرد» را ویژه شاعران و ترانه‌سرایان منتشر کرده است. مدیر فرهنگی هنری منطقه ۶، بهنام خادم، گفت: «صاحب امتیاز این کانون مجوزهایی از نهادهای دیگر نیز دارد که برنامه‌ حاشیه‌ساز شده نیز با مجوزهای نهادهایی به جز سازمان فرهنگی هنری بوده و تنها به دلیل شباهت نام کانون و نوع فعالیت شائبه‌هایی برای اهالی و دلسوزان فرهنگ و ادب ایجاد شده است». منظور از برنامه‌ی حاشیه‌ساز، همان مسابقات تخته نَرد است.

سه. «الف لام خمینی»، نام کتاب جدید هدایت‌الله بهبودی است که موسسه‌ی مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، آن را به زیور طبع آراسته است. این کتاب دو بخش کلی دارد. زندگی علمی و زندگی سیاسی امام. بهبودی در رونمایی اثر خود گفت : «گشت و گذار تاریخی در هر دو مقطع با دشواری روبه‌رو بوده است؛ دوره اول به جهت نبودن اسناد، و دوره دوم به علت فراوانی اسناد.»

چهار. حرف‌های دعایی، مدیرمسئول روزنامه‌ی وزین اطلاعات، در مراسم اهدای قلم طلایی انجمن آزادی مطبوعات به او، شنیدنی است. دعایی گفت : «ما در آن زمان برای این که فاصله بین روحانیون و رونامه نگاران و کارمندان روزنامه اطلاعات را کم کنیم فردی همچون شمس آل احمد را به عنوان سردبیر انتخاب کردیم». و گفت: «می‌خواهم شهادت بدهم درتمام دوران حیات امام مورد تاکیدی قرار نگرفتم که فلان مطلب را بنویس یا ننویس. فقط یک بار امام مدیران مسئول روزنامه‌ها را خواستند و گفتند شما دیگر حق ندارید خبر من را در صفحه اول بیاورید. بروید سراغ کسانی که به مملکت خدمت می‌کنند مثل پلیسی که در سرما و گرما در خیابان‌ها است یا مسئول اورژانسی که برای مردم زحمت می‌کشد». دعایی اشاره‌ای کرد به این دوران که طبق نظر اژه‌ای با قرار کفالت آزاد است و نظام پذیرفته است که او به «کاکا» وفادار است. این را هم بگوییم روزنامه‌ی اطلاعات تنها روزنامه‌ای است که تیتر یک و عکس اصلی صفحه‌ی یک خود را به اختتامیه‌ی جایزه ادبی جلال آل احمد اختصاص می‌دهد. صفحات این روزنامه هر چه در جنجال و سیاست، سرد و به ظاهر، بی‌تفاوت می‌نماید اما در فرهنگ، اندیشه و ادب، پربار و استخوان‌دار و مستمر است.

پنج. یوسفعلی میرشکّاک معتقد است رسانه‌ها باید نسبت به توصیف جدید رهبر انقلاب درباره‌ی شاملو، واکنش بیشتری نشان می‌دادند. در جلسه‌ی نیمه‌ی رمضان امسال، رهبر انقلاب درباره‌ی عفیف بودن شعر فارسی در برابر نجیب نبودن شعر عربیِ گذشته، و نه امروز، گفتند: «در شعر فارسی، نسبت به معشوق اظهار علاقه و ارادت و محبّت و امثال اینها می‌شود امّا او یک معشوق ناشناخته است، یک معشوقِ غالباً خیالی یا کلّی است؛ شخص معیّنی نیست. […] البتّه در این آخر، شاملو از آیدا اسم می‌آورد، امّا او زنش است، او عیال خودش است، او یک آدم بیگانه‌ای نیست؛ نسبت به او در شعرهای خودش اظهار تعشّق میکند». میرشکّاک گفتگوی مفصلی با مهر داشته است و انتقادهای تندی نسبت به عدم انعکاس این تکه از سخنان رهبری وارد کرده است. منتظر انتشار این گفتگو هستیم تا ببینیم آیا میرشکاک به  دیگر حاشیه‌ی مینیاتوری دیدار نیمه‌ی رمضان که درباره شعر خود میرشکاک بود، پرداخته است یا خیر. رهبر انقلاب در واکنش به بیتی از شعر ایشان یعنی:

بنای هستی احمد، ظهور نور احد / اساس مستی حیدر، به جسم و جان، زهراست

گفتند: «مستیِ جسمی هم مگر داشتند حضرت؟»

گفتگوی مهر با میرشکّاک جذاب و خواندنی خواهد بود.

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *