خانه / یادداشت / خبرخونی ۴/ محمدعلی بهمنی: من تنها یک‌بار از ترانه آقای چاوشی ایراد گرفته‌ام

خبرخونی ۴/ محمدعلی بهمنی: من تنها یک‌بار از ترانه آقای چاوشی ایراد گرفته‌ام

اشاره. سجاد این بار به انجمن داستان‌نویسان پرداخته است و به محمدعلی بهمنی و کنگره سه نسل تبریز و میرشکاک و حسن‌بیگی. 

یک. انجمن صنفی کارگری داستان‌نویسان استان تهران، بی‌معطلی، پی ماجرای یک دغدغه‌ی همیشگی صنفی حوزه نشر را گرفته است و شهریور امسال، در دانشگاه کاشان، همایش دو روزه‌ای به نام «حق مالکیت معنوی، گفته‌ها و ناگفته‌ها» برگزار خواهد کرد. محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث، پیشنهاد داده است که رعایت این حق را از خودمان شروع کنیم. یعنی «وقتی ناشری برای چاپ کتابی قرارداد می‌بندند، به ناشر دیگری برای آن کتاب مجوز ندهیم.» از جمله معضل‌های بازار نشر این است که «شما الان کپی‌رایت کتابی را می‌خری و آن را ترجمه می‌کنی، فردا چند ناشر دیگر آن کتاب را از روی نسخه فارسی بازنویسی و منتشر می‌کنند.»

دو. محمدعلی بهمنی در صفحه‌ی خود نوشت: «من تنها یک بار از ترانه‌ی آقای چاوشی ایراد گرفته‌ام که آن‌هم به خاطر جایگاه شاعر گران‌قدرش (حسین صفا) عزیزی که ارزش ترانه‌هایش را می‌دانید. آن‌هم با بهره‌گیری -ببخشید- از ضرب‌المچلی که انتشار جبری‌اش ریشخندی به هوشمندان ترانه باارزش و صدای باارزش است. با پوزش، ناچار برای قضاوت شما: (ارّه رو که فرو کنی، چه در کشی، چه تو کُنی)» استاد بهمنی در برگی دیگر در اینستاگرام خود، طی گفتگوی کوتاهی، اطلاع خود از سانسور واژه‌هایی مانند بغل و آغوش در ترانه‌های آلبوم «ابراهیم» چاوشی را رد کرد.
این آلبوم بالأخره، با پنج قطعه، مجوز انتشار گرفت.

سه. در تبریز نخستین کنگره‌ی بین‌المللی کنگره‌ی سه نسل با ادبیات معاصر برگزار شد. عنوان این همایش، کمی مبهم است. آیا منظور، سه نسل از مخاطبان است یا سه نسل از آفرینندگان ادبیات؟ در بیانیه‌ی نهایی این همایش که دبیرخانه‌ی کنگره منتشر کرده است، آمده است: «کنگره ى سه نسل با ادبیات معاصر بى‌شک مهمترین رویداد ادبى کشور بود و با رویکردى مستقل تلاش نمود تا با نگاهى علمى و با انزجار از هر آنچه که رنگ تعلق پذیرد، بزرگان ادبیات ایران زمین را در قلب تپنده‌ى آذربایجان گرد هم آورد.» پس منظور کنگره باید به این شکل بیان می‌شد که مثلاً: «با سه نسل از ادبیات معاصر» نه «سه نسل با ادبیات معاصر.» در بیانیه آمده است: «اینک پس از یک و نیم سال تلاش پر عشق، شاهد برگزارى اولین کنگره‌ى سه نسل با ادبیات معاصر شدیم که در میانه‌ى این هنگام و هنگامه‌ى پر از انسداد و اختناق، گرماى دلپذیرى بود که نفسى نو براى علاقمندان به فرهنگ و ادب دیارمان به حساب مى‌آمد.» اختناق در کشور به حدی است که نویسنده‌ فرصت ویرایش این بیانیه را نیافته است. البته در این بیانیه، که کنگره را وحدت‌آفرین خوانده است، حساب شاعران منتقد کنگره از حساب وابستگان به جدایی‌طلبان، جدا شده است. به هر روی، این کنگره‌ی صمیمی با حضور سه نسل هم‌چون محمود دولت آبادى، علیرضا سیف الدینى، على دهباشى، شمس لنگرودى، فریبا وفى، کاظم بهمنى، فخرالدین فخرالدینى، هوشنگ مرادى کرمانى، نادر ساعى‌ور، بلقیس سلیمانى، حسین غیاثى، امید صباغ نو، امیر ارجینى و صابر قدیمى برگزار شد.

چهار. گفته بودیم به گفتگوی مهر با میرشکاک می‌پردازیم. تیترش این است: همان میرشکاک سابقم. در این ایام مشابه این جمله را از لسان روحانی شنیدیم که گفت «همان روحانی سابقم.» اوگفت :«تا کسی به فردیت نرسیده و فردآمده نباشد نمی‌تواند با دیگران (هر گروهی با هر چشم‌اندازی) حتی تفهیم و تفاهم داشته باشد.»
به نظر می‌رسد باید مفهوم و واژه‌ی «فردآمدن» را به عنوان واژه‌ای نو در زبان فارسی، به معنی به فردیت رسیدن، به رسمیت شناخت چه این‌که یکی دیگر از فردآمدگان، یعنی مسعود فراستی، پیش از این، این واژه‌ی برساخته را به کار برده بود. میرشکاک درباره‌ی نسبت خود و جریان‌های انقلابی این گونه ادامه داد: «ما در خیابان بدحجاب را کتک می‌زنیم ولی حتی جرات نداریم نام کامل اهل اختلاس را در رسانه‌ها یاد کنیم. من باید مدافع چه چیزی در این میان باشم؟ در سرزمینی که رسانه فراگیر سخنان رهبر ممکلت را در باب ادبیات هم ممیزی می‌کند، آن به که خاموش باشیم.»

پنج. ابراهیم حسن‌بیگی در گفتگو با مهر گفت: «یکی از این روش‌ها که چند سالی است باب شده، انتشار دست خطی از رهبرانقلاب در باره کتابی است و بعد رونمایی از این دست خط و برگزاری مسابقات و پویش‌های کتابخوانی در سطح ملی و استفاده از ظرفیت حداکثری صدا و سیما در تبلیغ و معرفی کتاب. این که ما به مردم بگوییم رهبر انقلاب از فلان کتاب خوشش آمده و تعریف کرده، کار بدی نیست و به رشد فرهنگ کتابخوانی هم کمک می‌کند، اما باید با ملاحظه صورت بگیرد.»

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *