خانه / یادداشت / خبرخونی ۵/ قزلی: اسپورتِ افروغ بهتر است

خبرخونی ۵/ قزلی: اسپورتِ افروغ بهتر است

اشاره. سجاد در خبرخونی این هفته به فریدون مجلسی، مدیر جدید مجلات همشهری، هوشنگ مرادی کرمانی و عماد افروغ اشاره کرده است.

یک. نشر اسم اثر جدید فریدون مجلسی، یعنی ترجمه‌ی رمان «مهاجران» از هاوارد فاست را منتشر کرده است. آقای مجلسی از دیپلمات‌های دوران پهلوی دوّم است و انتشار کتاب او در نشر اسم -که از نشرهای «منا» است- می‌تواند نویدآور این باشد که گاهی سیاست به فرهنگ می‌بازد.

دو. معرفی مدیر -پیمان‌کار- جدید گروه مجلات همشهری، بهت بسیاری را به همراه داشت. احسان رضایی یکی از قدیمی‌ترین نویسندگان همشهری جوان در اینستاگرام خود ضمن تجلیل از علی قنواتی، از این انتصاب به طور تلویحی انتقاد کرده است. حق‌شناس از اعضای شورای شهر از این انتصاب اظهار بی‌اطلاعی کرده و نوشته است که پیگیر قرارداد منعقد شده خواهند بود.

سه. نشست هم‌اندیشی نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» برگزار شد. این جایزه بزرگ‌ترین جایزه ادبیات کودک پس از جایزه «هانس کریستین اندرسون» است. «امسال جمشید خانیان به عنوان نویسنده و علی‌اصغر سیدآبادی در زمینه ترویج کتاب‌خوانی توسط انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، هوشنگ مرادی‌ کرمانی و کتابخانه‌های سیار روستایی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و فرهاد حسن‌زاده  به عنوان نویسنده و طراح  طرح «با من بخوان» مؤسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، توسط شورای کتاب کودک به عنوان نامزدهای ایرانی جایزه جهانی «آسترید لیندگرن» معرفی شده‌اند.» مرادی کرمانی گفت: «نهادهایی که ما را به عنوان نامزد معرفی می‌کنند مانند پدر و مادر دختری هستند که از دخترشان تعریف می‌کنند. ما نباید دم به چنین تله‌هایی بدهیم». شهرام اقبال‌زاده، مترجم ادبیات کودک، هم گفت: «من نان به کسی قرض نمی‌دهم. سهمی هم نمی‌خواهم. نامزد جایزه هم نیستم اما می‌گویم ما بودجه می‌خواهیم.» همچنین مردای کرمانی پیشنهاد داد که اسم این جایزه عوض شود. او گفت: «گفتنش خیلی سخت است. شش ماه طول کشید تا من نام این جایزه را یاد بگیرم. خیلی‌ها زمانی که به من می‌رسند می‌گویند شنیدیم نامزد جایزه آن خانم نویسنده شدی و من باید کلی فکر کنم تا نامش به ذهنم بیاید.»

چهار. رونمایی «فریادهای خاموش، روزنگاشت تنهایی»، خاطرات عماد افروغ برگزار شد. مهدی قزلی، که به خاطر کتاب «جای پای جلال» به این نشست دعوت شده بود، گفت افروغ در جامعه‌شناسی اسپورت شده‌ است، «اما در جامعه نویسندگان،سوپر کت‌و‌شلواری باقی مانده که خیلی زود می‌شود اسپورتش کرد.» رضا امیرخانی با بیان این‌که شخصیت اول کتاب «لفور» (محلی در سوادکوه) است، گفت: «مانور تجملی که ام‌روز در نوکیسه‌گان جامعه می‌بینیم، جواب طبیعی به رزم‌آیش زهدی است که سال‌ها علنی تبلیغ‌ش کرده‌ایم! لفور ضد رزم‌آیش زهد است و البته پادزهری‌ست برای مانور تجمل.»

 

همچنین ببینید

خبرخونی ۷/ شجاعی: نمی‌توان شعور یک ملت را محدود کرد

اشاره. سجاد این هفته به خداحافظی استاد بهمنی پرداخته است و کتاب «هفته چهل و چند» و سید مهدی شجاعی و قزلی و جملات مرتضی سرهنگی درباره جنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *